Logo yazılım e-defter, kanunlara göre kayıt altına alınması zorunlu olacak dergi veya büyük kayıtların dijital ortamda saklandığı ve finansmanın elektronik imza ile verildiği sistemlere verilen isimdir. Saklanması gerekecek tüm kayıtlar standart bir xml formatında düzenlenir. Bu uygulama ile daha hızlı ve düzenli bir denetim sağlanmıştır. E-defter formatını tercih eden firmalar, kağıt üzerinde defter tutarak düzen kurmayı ve daha verimli sistemlerin kurulmasına yardımcı olmayı hedefliyor. İşletmelerin e-defter sistemini tercih etmeye başladıkları tarih boyunca fiziki defterleri için kapanış sertifikası almaları gerekmektedir. E-arşiv uygulamaları ile entegre edilerek sistemleri daha etkin hale getirir.


E Defter Sistemi Avantajları


  • Dosyalar güvenli bir şekilde saklanır.
  • Kağıdın sayfa sayısına göre çıktısını alıp notere onaylatarak süreci ilerletmek gerekir.
  • Mürekkep maliyetine çözüm sağlanır.
  • Dizüstü bilgisayarlar için yazıcıdan çıktı almaya gerek yoktur.
  • Arşiv maliyetini ortadan kaldırır ve zaman harcamasını azaltır. E-arşiv uygulaması ile desteklenebilir. Logo start ve logo GO 3 sistemleri ile entegredir.
  • Doğayı korur ve ekstra maliyetlere de son verilir.


Logo yazılım e-defter çözümü, değişiklik olarak mevzuata göre düzenlemeleri içermektedir. GİB standartlarına uygun bir yapıya sahiptir. İşlemlerinizi yasal ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.


E Defter ve ERP Çözümleri

Sadece Logo ERP çözümlerini tercih eden firmaların değil, logo kullanıcısı konumunda olmayan firmaların da sorunlarına çözüm sunmaya önem vermektedir.

Baskı, kağıt, arşivleme ve kartuş maliyetlerinden tasarruf etmek mümkündür. Ayrıca işçilik, zaman ve onay gibi birçok maliyetten de tasarruf edilir.

Sistemdeki tüm elektronik kayıtlar güvenli bir şekilde tutulmaktadır. Güvenli bir şekilde taşımanıza izin vererek muayene adımlarında kolaylık sağlar. Uzaktan erişim kolaylığı ile logo analizi, işinizi yer ve zamandan bağımsız olarak yönetmenizi mümkün kılar.

Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvurmak ilk adımdır. Mali Mühür veya Elektronik Sertifika alınması ve ardından yükleme yapılması gerekir. "Zaman Damgası" programı, Kamu Sertifikasyon Merkezi web sayfasından indirilmelidir.